Cuma, Nisan 10, 2020
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Kayıtdışı İstihdamın Önlenmesi

 

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda, “Kayıt dışı istihdamla mücadele ve kayıtlı istihdamın teşviki” amacıyla SGK Afyonkarahisar İl Müdürlüğü tarafından eğitim toplantısı düzenlendi.

 Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan sanayicilerin ve iş adamlarının katıldığı programa iş yeri çalışanları için uygulanan sigortalar hakkında bilgiler verildi. SGK tarafından gerçekleştirilen programda sanayicilere bilgiler veren SGK Afyonkarahisar İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı İbrahim Çolaker, kayıt dışı sigortacılık konusuna değinerek özellikle iş yeri sahiplerinin buna dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti. Çolaker, “ Kayıt dışı istihdam konusuna bütün işverenlerimizin dikkat etmesi gerekiyor. Eğer fiilen çalışan bir vatandaşımız varsa onu mutlaka sigortalı çalıştırmak zorundayız. Çalışmıyorsa vatandaş onu sigortalı göstermeyin, tespit edildiğinde sahte sigortacılık yapıldığı zaman ciddi sorunları oluşturuyor” diye konuştu.

 “Sigorta, insan hayatı içinde oldukça önemli bir konu”

 İbrahim Çolaker, sigortasız işçi çalıştırıldığı zaman herhangi bir iş kazası sonucu işverenin oldukça fazla sıkıntı çekeceğini ifade ederek, bu konularda gerçekten dikkatli olunmasını öbür türlü daha zararlı durumlarla karşı karşıya gelebileceklerini vurguladı. Çolaker, “Sigorta gerçekten insan hayatı içinde oldukça önemli bir konu, çünkü öbür türlü sanayicilikte iş kazası ister istemez meydana geliyor. Bunun içinde çalışanların başına gelen bu talihsizlik üzerine sigorta üzerinden tedavi olunabiliyor. Ayrıca emekli olunduktan sonra hayatını kaybeden o sigortalı üzerinden ailesi maaş alabilecek. Eğer sigorta yapılmaz ise bunlardan faydalanılamaz” dedi.

 “1 gün dahi olsa sigorta yapılmalı”

 İbrahim Çolaker, son olarak iş yerinin 1 gün bile işçi alımı gerçekleştiriyorsa ona dahi sigorta yapılması gerektiğini belirterek, iş verenlerin zarar görmemesi için ilk önce bu tür tedbirleri alması gerektiğini söyledi. Çolaker, “İş yerlerinde sürekli çalışan vatandaşlara genelde sigortası sıkıntısız yapılıyor. İş yerlerine sıkıntı çıkaran en sık konular ise günü birlik işe girmesi ve bunun yüzünden de o iş yeri oldukça fazla sıkıntı çekiyor. Birde üniversite öğrencilerin yazın burada kaldıklarından dolayı çalışmak istediklerini onlara sigorta yapılmadığı zamanda oldukça fazla sıkıntılar çıkacağını iş verenlerin bu konulara oldukça fazla dikkat etmesi gerekiyor” diyerek sözlerine son verdi.

Bölge Müdürümüz Ali Ulvi Akosmanoğlu, toplantıyı düzenleyen Afyonkarahisar SGK İl Müdürlüğüne sanayicilerimiz adına teşekkür ederek,SGK Müfettişlerinden sadece denetimde bulunmamalarını aynı zamanda sanayicilerimize SGK mevzuatı konularında rehberlik etmelerini beklediklerini belirtti. 

 

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama