Salı, Mart 26, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

OSB Sanayicilerimiz Atıksu Arıtma Tesisini Ziyaret Etti

aritma1

 

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren sanayici ve işadamları Atıksu Arıtma Tesisi'ni ziyaret etti. Tesiste bir süre incelemelerde bulunan sanayiciler, Türkiye'ye örnek bir tesisin ilimize kazandırılmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından projelendirilen ve desteği ile tamamlanarak hizmete giren tesiste incelemelerde bulunan sanayiciler fabrika atıklarının arıtıldığı Atıksu Arıtma Tesisi'nin nasıl daha verimli kullanılabilirliğini yerinde gördüler. Bir süre tesisi gezen sanayicilere daha sonra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban tarafından tesis hakkında bilgi verildi.

             "BAKANIMIZ BÜYÜK DESTEK OLDU"

Atıksu Arıtma Tesisi seçim öncesi önemli vaatlerinden bir tanesi olduğunu hatırlatan Başkan Burhanettin Çoban; tesisin bu günkü fiyatlarla 40 milyon liraya mâl olduğunu ifade etti.  Tesisin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun büyük destekleriyle hizmete alındığını kaydeden Başkan Burhanettin Çoban,  "Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu, Çevre Bakanı iken 13 milyon lira para desteği sağladı. Sonra Erdoğan Bayraktar Bey, Çevre ve Şehircilik Bakanı olduktan sonra 6 milyon lira karşılıksız hibe olarak nakit yardımı sağladı. Böylelikle tesisin 19 milyon lirası Bakanlık desteğiyle, geriye kalan 11 milyon lira civarındaki parayı da biz kendimiz bizzat ödeyerek bu tesisi hizmete aldık.  Belediyeler tarihinde bu tür yatırımları hep borçlu yapılmıştır. Borçsuz hiçbir yatırım yoktur. Ama biz bunun tamamını öz kaynağımızla yaptık, borçlanmadık." dedi.

"NUMUNELERİMİZ TEMİZ ÇIKIYOR"

1998 yılında yapılan eski Arıtma Tesisi'nin elektrik faturasının yüksekliğinden dolayı 5 sene kullanılmadığını da söyleyen Başkan Çoban, eski tesisteki tüm makina ve ekipmanların demode olduğunu ifade etti. Çevre Şehircilik Bakanlığı tesisin çıkış suyundan haftanın belirli gün ve saatlerinde numune aldığını da kaydeden Başkan Çoban; " Şimdiye kadar numunelerimizde aykırılık çıkmadı. Eğer bir yıl boyunca Bakanlığın denetlemelerinde yeterli arıtma sağladığımız ispat edilirse elektrik tüketiminin yüzde 45'ni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bize geri ödüyor. Bu bizim açımızdan önemli bir destek. Atıksu çamurundan çok korkuyorduk çeşitli belediyeler çamur bertaraf tesisi kurdular,  ama hala tam başarılı bir proje gelişmedi.  Ama bizim çamurumuz tarımda gübre olarak kullanılabilir çıktı. İlerde inşallah bu çamurla ilgili bir bertaraf tesisi, elektrik üretimi benzeri tesisler kurmayı düşünüyoruz" dedi. Çevre bilincinin aşılanması konusunda öğrencilere yönelik çeşitli faaliyetlerinde olduğunu anlatan Başkan Çoban; "Okullarımızı buraya davet ediyoruz, öğrencilerimize çevre bilincini aşılamak istiyoruz.  Özellikle mutfaklarda yanık yağları biriktirilmesi konusunda öğrencilere animasyon, çizgi film gösterilerin sunuyoruz." dedi.

"EBER'DE KİRLİLİK VARSA BİZDEN KAYNAKLANMIYOR"

Eber Gölü'nde olası bir kirliliğin Afyonkarahisar Belediyesi atıklarından kaynaklanmasının söz konusu dahi olmadığını ifade eden Başkan Çoban; "  Erkmen, Salar, Sülün, Akçin, Nuribey,  Karaaslan, Erenler, Ataköy, Sadıkbey, Çakır, İnaz gibi köylerimizin atıkları artık buraya geliyor. Eber'de bizden kaynaklanan bir kirlilik yok. Eber'de bir kirlilik varsa bu kesinlikle Afyonkarahisar Belediyesi'nin atıklarından kaynaklanmıyor. Bunu rahat bir şekilde söyleyebiliriz.  Çay ilçesinde tesis sanıyorum hizmete alındı, Bolvadin bitirmek üzere, Çobanlar'da yaparsa inşallah Eber'in kirliliğinin ciddi manada azalacağını ümit ediyorum. Fethibey, Çayırbağ, Susuz, Çıkrık, Beyyazı kasabalarımızın da atıksularını bu tesise bağlamayı düşünüyoruz. Bunun için ilave hat projeleri yapıldı. DSİ yetkililerine proje teslim edildi. Sağlosun projemizle Organize Sanayi Bölgemizin gerek müdürü, gerekse yönetim kurulu başkanı bizzat  ilgilendi. Proje bedelini kendileri ödedi ki; bu bizim içinde anlamlı bir destek oldu. Organize Sanayi Bölgemiz toplumsal destek, sosyal bir proje olarak bu işi üstlendi. DSİ yetkileri projeyi kabul ederse Bakanımızın talimatı ile artık o kasabalarımızın atıkları buraya gelecek" diye konuştu.

Toplantıda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nde görevli ÇET Şube Müdürü Binnur Karabay'da çevre konusunda çıkan yeni mevzuatlar hakkında katılımcılara detaylı bir sunum yaptı. Toplantıya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu ile sanayici ve işadamları katıldı.

 

 
aritma2
 

 

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama