Pazartesi, Ekim 14, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

TCDD 7. Bölge Müdürlüğü Bölgemizi Ziyaret Etti

TCDD 7. Bölge Müdürlüğü’nden Bölge Müdürü Adem Sivri, Servis Müdürü Yusuf Tetik, Yük Müdürü Murat Selet; OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir Yeşilay ve OSB Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu’nu ziyaret etti.   Ziyarette, Şahitler kayasının arkasında bulunan alanda Lojistik üs yapılması hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

“En Hesaplı Taşımacılık Demiryolu İle Mümkündür”

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay İlimizde lojistik üssün zaruri bir ihtiyaç olduğunu belirterek; “Bölgemizden, yılda yaklaşık 400.000 ton ürün ihraç edilmektedir. Afyonkarahisar OSB’de faaliyet gösteren işletmeler, il ihracatının %40’ını karşılamaktadır. Yoğun olarak Irak, A.B.D ve Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleşmektedir.

Hâlbuki başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere gelişmiş ülkelerde, yük taşımacılığının önemli bir kısmı demiryolu ile yapılmaktadır.  Yakıt fiyatlarındaki artış, tonaj sınırlaması gibi sorunlar düşünüldüğünde, yük potansiyeli yüksek olan Mermer Sektörü firmalarımız için en hesaplı taşımacılık demiryolu ile mümkün olmaktadır.” Dedi.

“Lojistik Üs Zaruri Bir İhtiyaçtır”

OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir Yeşilay; “Yakın bir gelecekte yapılması planlanan, ülkemizdeki ve Avrupa’daki Lojistik üslerle bağlantılı Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu (BALO) ile Ülkemizde üretilen ürünler, Avrupa ülkelerine demiryolu ile daha kısa sürede ve daha ucuz bir şekilde taşınması planlanmaktadır. Yine, Almanya’dan Çin’e kadar Ortadoğu ülkelerini kapsayacak şekilde planlanan İpekyolu Projesi de dünyada ve ülkemizde yük taşımacılığında demiryollarının önemini göstermektedir.

Ülkemizde lojistik sektöründe yaşanılan gelişmeler ışığında,  Şehir merkezi içinde kalmış olan yük garımızın, Avrupa Ülkelerinde olduğu gibi etkin karayolu ulaşımı imkânı olan çevre yolu üzerinde, Şahitler Kayası diye tabir edilen bölgenin arkasında, mülkiyeti hazineye ait alanda lojistik üs şeklinde kurulması zaruri bir ihtiyaç olduğunu” belirtti.

Yük potansiyeli yüksek olan Organize Sanayi Bölgemiz ve özellikle ilimiz mermer sektörü firmaları, Şehir merkezi dışında Organize Sanayi Bölgemize yakın bir alanda kurulacak olan lojistik üs sayesinde, ürünlerini, lojistik köylere ve limanlara doğrudan nakletme imkânı bulacağı için zamandan ve nakliye masraflarından tasarruf etmiş olacaklardır.

 

 

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama