Cuma, Nisan 10, 2020
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

ARŞİVDEKİ HABERLER

6. OSB Enerji Zirvesi

6enerji

VI. OSBÜK Enerji Zirvesi Kayseri OSB Bölge Müdürlüğünde düzenlendi. Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir YEŞİLAY ve Bölge Müdürümüz Ali Ulvi AKOSMANOĞLU ile katılım sağladığımız Enerji Zirvesinde, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı, EPDK Başkanı Hasan Göktaş ve çok sayıda milletvekili ve davetli katıldı.

Zirvede konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük üç şebekesinden birine sahip olduğunu ifade ederek, “Doğalgaz tedarikinde OSB’ler ve bölgelerimiz talepte bulundu. Bugün hem BOTAŞ’a hem toptancı özel şirketlere müracaat edenler var. Bunların toplam miktarı 54 milyar metreküpe geliyor. Türkiye’de böyle bir tüketim yok. Biz 48 milyar metreküp kış şartlarında tüketin gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

Nükleer güç santralleri ile ortak olma talebini Rusya Federasyonu ile konuşacaklarını ifade eden Taner, “Bu Van’daki gibi, '6 milyar metreküpü alacağız deyip almadınız', ona dönmemesi lazım. 5 milyar metreküp civarındaki tüketiminizi sağlamış olacaktınız. Nükleer güç santrallerinden talep ederseniz sözleşme çerçevesinde biz yerli ortak olarak OSBÜK’ü gösterir ve Rusya ile görüşmelere başlarız. Bir başka talep de eğer yerli kömürden elektrik üretirseniz, çıkarttığınız yerli kömür için o dediğimiz bölge teşvikleri vardı. Bir şey daha ekliyoruz. Çıkardığımız yerli kömürden, termik santral yapılması halinde teşvik kapsamına alacağız. İhalesiz veremeyeceğiz” diye konuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, Kayseri OSB Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nde düzenlenen 6. OSB Enerji Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, doğalgazla ilgili sıkıntı yaşanmaması noktasında hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

Köktaş, "Batı hattından gelecek 6 milyar metreküpün (doğalgaz) sözleşmeleri dün öğleden sonra kurumumuza ulaşmıştır. Pazartesi günü ekstra bir kurul yapıp, o kurulun gündeminde bunları karara bağlayıp, lisansa bağlayacağız. Bu da şu anlama geliyor, piyasaya 6 milyar metreküplük daha bir sözleşme yapabilme olanağı, potansiyeli ortaya çıkmış olacak. Doğalgazla ilgili ne OSB'lerin büyükleri ne de küçükleri açısından sorun yaşanmayacak" diye konuştu.

61enerji


Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama