Pazartesi, Temmuz 16, 2018
Haberler

Haberler (227)

Select a news topic from the list below, then select a news article to read.

Dev tesis 590 günde tamamlanacak


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatları ile proje çalışması tamamlanarak yüklenici firmaya teslim edilen Kuzey Yakası Kolektör Kanalizasyon hattı inşaatı başladı. 27 Milyon TL’ye mal olan proje 590 günde tamamlanacak

 Afyonkarahisar şehir merkezinin kuzeyinde bulunan başta Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olmak üzere Susuz, Beyyazı, Çıkrık, Fethibey, Çayırbağ Beldeleri ile Erenler Köyü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi ANS Kampüsünü de yakından ilgilendiren atık suların Afyonkarahisar Merkez Atıksu Arıtma Tesisine iletilmesi için 41 km uzunluğunda Kuzey Yakası Kolektör Kanalizasyon hattı projesi hakkında OSB’nin ev sahipliğinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ayrıca projede Organize Sanayi Bölgesi için bir ön arıtma yapılması planlanmıştır. Projenin gerçekleşmesi durumunda Afyonkarahisar şehir merkezinde ve merkeze bağlı tüm köy ve beldelerin atıksuları arıtma tesisine iletilerek bertaraf edilmesi sağlanacaktır.

 Proje hakkında DSİ 18. Bölge Müdür Yardımcısı Göktuğ İlter ve DSİ 183. Şube Müdürü Fatih Kişi OSB hizmet binasında  OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay ve OSB Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu ile birlikte yüklenici firmanın katıldığı bir bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi. Bilgilendirme toplantısında DSİ yetkilileri, Kuzey Yakası Kolektör Kanalizasyon hattının nasıl işleyeceğini ve inşa çalışmalarının ne zaman tamamlanacağını OSB yetkililerine ve ilgili mercilere aktardı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatları ile hayata geçen ve 27 Milyon TL’ye mal olan tesis 590 günde bitmesi bekleniyor. Toplantı da ayrıca Kuzey Yakası Kolektör Kanalizasyon hattının projesi yüklenici firmaya devredildi.  OSB ve bölgesindeki beldeleri yakından ilgilendiren kanalizasyon sorununa kökten çözüm getirilen Kuzey Yakası Kolektör Kanalizasyon hattının bulunduğu çevreye ayrı bir renk katması bekleniyor. Özellikle beldelerdeki kanalizasyonların bu çalışma ile tek hat üzerinden Afyonkarahisar Atıksu Arıtma  tesisine gidecek.


Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren fabrikaların sahiplerine ve temsilcilerine, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mustafa Oruç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Teknik Personelleri Halil İbrahim Yıldız ve Adem Ulu katılımlarıyla İmar barışıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. 

 OSB Konferans salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mustafa Oruç, imar barışının 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edeceğini bildirdi. Oruç, imar barışıyla ilgili başvuruların 8 Haziran tarihinde başladığını ve bu güne kadar bir milyon 500 bin kişinin başvuru yaptığını bu sayının daha çok artmasını beklediklerini dile getirdi. İmar barışının OSB’de yer alan işyerlerini, fabrikalarını da yakından ilgilendirdiğini belirten Oruç, imar barışının amacının yapı kullanım belgesi olmayan, kaçak olarak yapılan yapıların yasal hale getirilmesi için getirildiğini ve 1987 yılından bu yana çıkarılan en kapsamlı yasal düzenleme olduğunu aktardı.

İZLENECEK YOL ANLATILDI

İmar barışı için belediye başkanlarından muhtarlara kadar birçok kuruma ve birime bilgilendirme eğitimleri yaptıklarını dile getiren Oruç, “İmar barışı için öncelikle E-Devlet şifresi almalısınız. Ardından imar barışından yararlanacağınız yerin metrekare rayiç bedelini bağlı olduğunuz belediyeden öğrenerek internet üzerinden, E-Devlet sitesinden gerekli sayfa üzerinden ilgili yerleri doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Başvurunun ardından cep telefonunuza gelen bilgilendirme mesajı ile belirtilen tutarı mal müdürlüklerine, maliyeye veya ziraat bankasına yatırarak işlemlerinin başvuru sürecini tamamlayarak Yapı Kullanma Belgesini alabilirsiniz” diye konuştu.

 “BU AF DEĞİL BARIŞ, ALLAH’IN LÜTFU”

 Toplantıda Mustafa Oruç’un bilgilendirmesinden sonra konuşan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay ise, imar barışının herkes için önemli bir yasa olduğunu söyledi. Yeşilay, “Arkadaşlar bu bir af değil, bu bir imar barışı, bizim için Allah’ın bir lütfudur. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Ancak OSB’deki işyerleri için önemli bir nokta var. Bizim bulunduğumuz yerlerde çekme paylarıyla ilgili olarak arkadaşlarımızın hiç tereddüt etmeden müracaat etmeleri gerekiyor. İleride bu çekme paylarından kurtulma şansımız yok. ” diye konuştu.

Organize Sanayi Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu,  OSB’ler için bir önemli noktanın ise rayiç bedellerin çok yüksek olduğu ve başvuruların içinde bulunduğu arsa üzerinden yapıldığı için çok yüksek fiyatlar çıktığını hatırlatarak, bununla ilgili üst kuruluş olan Organize Sanayi Bölgeleri Üst kuruluşu (OSBÜK) tarafından ilgili bakanlıklarla görüşmeler devam ettiğini, bu konuda OSB’lerin ödeyeceği paraların düşürülmesi için görüşmeler gerçekleştirildiğini ifade etti. Toplantı soru cevap şeklinde devam ederken, imar barışının OSB’deki firmalar için iyi bir fırsat olduğu değerlendirildi.

       Demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin kazanımlarının arttırılması, ekonomide sürdürülebilir istikrar ortamının sağlanması, uygar medeniyetler seviyesine çıkabilmemiz, gelecek nesillere güçlü bir ülke inşa edebilmemiz için iradesini net bir şekilde yansıtan Milletimiz, bir kez daha dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Yeni Türkiye, Yeni Bir Dünya ideali ile yola çıkan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimizin İlk Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Cumhur İttifakı'nı kutlar; Ülkemize, Milletimize, Arakan’dan Filistin’e, Afrika’dan Balkanlara seslerini duyurduğu tüm Mazlumlara hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanlığı

            Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu Organize Sanayi Bölgemiz İş adamları ile bir araya geldi. İhracatın arttırılmasının önemine değinen Bakanımız Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’ın 5 milyar dolar seviyesinde ihracat yapmasının zor olmadığını söyledi.

         Toplantıda, Sanayicilerimizin taleplerini de dinleyen Bakanımız Veysel Eroğlu, kendi bakanlığının görev alanına giren konularda gerekli birimlere anında talimat verdi.

             Diğer bakanlıklar ile ilgili konularda da Sanayicilerimize dağıtmış olduğu talep formlarını doldurmalarını istedi.

        Toplantıda söz alan OSB Başkanımız Bekir YEŞİLAY, Kuzey Yakası Kollektör Hattı, Genişleme çalışmalarımız ve VOR istasyonunun kaldırılması konularında desteklerinden dolayı sanayicilerimiz adına Bakanımıza teşekkür etti.

 

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof.Dr. Veysel EROĞLU, Yarın (20/06/2018-Çarşamba) Saat 11:30'da, Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonunda istişare toplantısı yapacaktır. 

Tüm sanayicilerimiz davetlidir. 

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı

Salı, 12 Haziran 2018 07:54

İmar Barışı Başvuruları Başladı

Yazan

             İmar Barışı affının yürürlüğe girmesinin ardından Yapı Kayıt Belgesi için başvurular alınmaya başladı.

             İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılarla ilgili imar sorunlarını çözmek amacıyla çıkartılan İmar Barışı ile vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefleniyor.

             İmar Barışı başvuruları, E-Devlet Kapısı üzerinden kolayca yapılabilecek. Yapı Kayıt Belgesi için İmar Barışı'na yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından başvurulabilecek. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı ek inşaat alanları içeren tüm yapılar imar barışından faydalanacak.            

              İlimizde, e-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız, istenen belgeler arasında yer alan "Arsa/Arazinin emlak vergi birim değerini" Afyonkarahisar Belediyesi internet sitesinden E-Belediye yoluyla adres bilgilerini girmek suretiyle alabilecekler. 8 Haziran'da kabul edilmeye başlanan başvurular, 31 Ekim 2018’e kadar sürecek. Yapı kayıt belgesi bedeli ise 31 Aralık tarihine kadar ödenecek.

Yapı Kayıt Belgesi için e-devlet yoluyla başvuru yapacak vatandaşlardan şu belgeler istenecek:

1) E-devlet şifresi

2) Geçerli bir cep telefonu numarası

3) Geçerli bir e-posta adresi

4) Beyan edilecek yapının adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

İMAR BARIŞI E-DEVLET BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

İMAR BARIŞI E-DEVLET BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Her Sene Bir Üst Lige parolası ile Spor Toto 2.Ligdeki temsilcimiz Afjet Afyonspor 2. Lig Play-Off finalinde Sakaryaspor’la yaptığı maçta 2-1 mağlup ederek önümüzdeki sezon Spor Toto 1. Lig’de mücadele etmeye hak kazanan Afjet Afyonspor'u tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanlığı

MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesinin açılışına katılmak üzere ilimize gelen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman KAAN, Organize Sanayi Bölgemizi ziyaret etti. Sayın Genel Başkan Abdurrahman KAAN'a,MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi İl Başkanı Ahmet KARAKOL ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa OĞUZ eşlik etti. Ziyarette, OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir YEŞİLAY ve Bölge Müdürümüz Ali Ulvi AKOSMANOĞLU hazır bulundu.

19 Mayıs, Türk Milleti’nin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ateşinin yakıldığı ve aydınlık bir geleceğe olan inancın kuvvetlendiği günün adıdır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

 

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanlığı

Afyonkarahisar Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Aday Adayı Dr. Recep ÖZGÜN bölgemizi ziyaret etti. Ziyarette OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir YEŞİLAY ve Bölge Müdürümüz Ali Ulvi AKOSMANOĞLU hazır bulundu. OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir YEŞİLAY; Kendisi sağlıkçı olmasına rağmen seçilmesi halinde sanayinin sorunlarını Ankara'ya ileteceğinin sözünü veren Dr. Recep ÖZGÜN'e başarılar diledi. 

Sayfa 1 / 17

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama